Maiken Stene:
Via norske fjell, del 1
29. august – 06. oktober 2019
- Gratis inngang
Foto: Susann Jamtøy / Trøndelag senter for samtidskunst
I utstillingen «VIA NORSKE FJELL, del 1» undersøker kunstneren Maiken Stene hvordan det nasjonalromantiske landskapsmaleriets sterke historie har påvirket hennes eget og vårt bilde av den norske naturen.
Landskapsmaleriet har lenge hatt en særegen posisjon i kunsthistorien. Da kunstnerne på begynnelsen av 1800-tallet startet å male bilder av stupbratte fjell, lange fjorder og øde vidder bidro de til å åpne opp øynene våre for å se, oppleve og sette pris på norsk natur. Maiken Stene presenterer en helhetlig installasjon bestående av studier, video og store ekspressive malerier med utgangspunkt i opplevelsen av kjente utsiktspunkter på Vestlandet.
Stene utforsker temaet naturopplevelse gjennom fremstillinger av storslagne landskap, hvor hun undersøker hvordan man kan gjenskape vår opplevelse av landskapet på lerretet, og hvordan vi forholder oss til naturen som konstruksjon. Flere av maleriene har kommet til gjennom måneder av nærstudier, mens andre er regelstyrte malerier spontant utført i løpet av 20 minutter, hvor hver gest er forankret i selve naturopplevelsen. En stop-motion video viser en fotocollage av vestlandske landskap hvor utsiktspunktet er klippet bort. Utklippene har så fått form som malte skilt som bidrar til å navigere vår egen opplevelse i utstillingsrommet.
Maiken Stene behandler maleriet tredimensjonalt, som installasjon og skulptur, gjennom å spille på dets volum. I måten man opplever maleriene gjennom deres fysiske utforming, hvor hun går bort fra lerretets rektangulære innramming. I måten hun oppløser formene til frie organiske formasjoner, og gjennom å presentere kunstverkene som et samlet landskap stående ute i rommet. Ved å benytte gulvarealet i like stor grad som veggene danner arbeidene en omsluttende opplevelse, som man kan tre inn i. Illusjonen brytes likevel ved at kunstneren lar maleriets bakside nærmest bli like viktig som dets framside.
Maiken Stene (f. 1983, Soknedal) har utdanning fra Konsthögskolan i Malmö og Cooper Union i NYC.
Kalender
-
4Utstillinger
-
7Arrangement
-
1Omvisning
-
12Alle
-
4Utstillinger
-
7Arrangement
-
1Omvisning
-
12Alle
27. september kl. 13:00 – kl. 14:30
Trøndelag senter for samtidskunst
Finissage og kunstnersamtale med Hanna Fauske
24. september kl. 19:00 – kl. 20:00
KULLBINGEN
Forbi den hvite kuben: kunstnerisk forskning i offentlig rom
24.09.2026 – 25.10.2026
Utstillinger
KULLBINGEN: Hilde Stiegler Rubecksen – Flatland
12.09.2026 kl. 14:00 – 13.09.2026 kl. 00:00
Arrangement
Jubileumsfest og prisutdeling i Kullbingen
11. september kl. 18:00 – kl. 21:00
Arrangement
Kulturnatt Trondheim: kveldsåpent og omvisning i Trøndelagsutstillingen 2026
26. august kl. 17:00 – kl. 19:00
Arrangement
Kollektiv lytting med Khamoosh og Trondheim-miljøer, ledet av pantea
23. august kl. 13:00 – kl. 14:00
Omvisning
Søndagsomvisning i Trøndelagsutstillingen 2026
22. august kl. 12:00 – kl. 17:00
Arrangement
Trøndelagsutstillingen 2026: Åpning
22.08.2026 – 27.09.2026
Utstillinger
Trøndelagsutstillingen 2026
18. juni kl. 18:00 – kl. 21:00
Arrangement
Kunst og lobbyisme: Workshop med Øyunn Viken